Начало Местен фокус Депутати предлагат в шестмесечен срок да бъде разработена пътна карта за усъвършенстване на пенсионния модел
1353
България

Депутати предлагат в шестмесечен срок да бъде разработена пътна карта за усъвършенстване на пенсионния модел

Вносители на проекта за решение са народните представители Деница Сачева, Галя Василева, Илиана Жекова, Нина Борисова, Биляна Иванова и Цветан Предов.През 2004 година бяха изготвени четири ключови документа във връзка със състоянието на пенсионната система в България – Анализ на системата на задължителното пенсионно осигуряване, изготвен от Министерството на труда и социалната политика, Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване, приет от Икономическия и социален съвет, Годишен актюерски доклад на Националния осигурителен институт за 2024 година и Проучване на обществените нагласи за съществуващата пенсионна система, проведено от Националния център за парламентарни изследвания при Народното събрание, отбелязват вносителите.

| 21 Април 2025, 11:18 ч.
Депутати предлагат в шестмесечен срок да бъде разработена пътна карта за усъвършенстване на пенсионния модел
Депутати предлагат в шестмесечен срок да бъде разработена пътна карта за усъвършенстване на пенсионния модел
Снимка © Владимир Шоков / БТА (ЕВ)

Проект на решение за задължаване на Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите да разработят пътна карта за усъвършенстване на пенсионния модел в шестмесечен срок, предлагат депутати от ГЕРБ, БСП и ИТН.

Мотоциклетист е загинал по-рано днес на пътя между мездренските села Ребърков

Десетки вярващи влязоха в шуменския православен храм "Свети три светители" въ

В бъдеще Европейският съюз (ЕС) вероятно ще бъде единственият остров на ценно

Добри са условията за туризъм по планините, съобщиха от Планинската спасител

Без изказване на премиера започна заседанието на Министерския съвет.

К

Вносители на проекта за решение са народните представители Деница Сачева, Галя Василева, Илиана Жекова, Нина Борисова, Биляна Иванова и Цветан Предов.

През 2004 година бяха изготвени четири ключови документа във връзка със състоянието на пенсионната система в България – Анализ на системата на задължителното пенсионно осигуряване, изготвен от Министерството на труда и социалната политика, Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване, приет от Икономическия и социален съвет, Годишен актюерски доклад на Националния осигурителен институт за 2024 година и Проучване на обществените нагласи за съществуващата пенсионна система, проведено от Националния център за парламентарни изследвания при Народното събрание, отбелязват вносителите.

Те посочват, че всички документи подчертават необходимостта от осигуряване на дългосрочна финансова стабилност на пенсионната система, като се обръща внимание на демографските промени и тяхното въздействие върху разходите за пенсии.

Повишаване адекватността на пенсиите, преразглеждане на възрастта за пенсиониране и на параметрите на осигурителните вноски 

В изготвените през 2024 година документи има консенсус относно необходимостта от повишаване на адекватността на пенсиите, за да се гарантира достойно ниво на живот за пенсионерите. Препоръчва се провеждането на реформи, които да подобрят ефективността и устойчивостта на пенсионната система, включително преразглеждане на параметрите на осигурителните вноски и на възрастта за пенсиониране, посочват народните представители.  

Приходите от нощувки в област Шумен през февруари 2025 г. се увеличават с 6,8

Мустафа Чаушев ще изнесе безплатен концерт заедно с дъщеря си Ажда Чаушева на

Общинският приют за безстопанствени кучета в Перник е поставен под карантина

Според тях има голямо съвпадение в предложените мерки за усъвършенстване на пенсионната система – пенсионна възраст, размер на осигурителните вноски и тяхната събираемост, управление на т.нар. Сребърен фонд, спазването на принципа принос-права, извеждането от бюджета на държавното обществено осигуряване на разходите с характер на социално подпомагане и др.

Всичко това налага и предполага, 25 години след началото на реформата в пенсионната система и въвеждането на тристълбовия пенсионен модел, при идентифицирани вече състояние, проблеми и предложения за усъвършенстването , да бъде разработена Пътна карта с определяне на действия по усъвършенстването на пенсионната система във времеви диапазон, пише в проекта на решение.

Предлагаме срокът за разработване на Пътната карта да бъде шестмесечен, след което тя да бъде обсъдена в Комисията по труда и социалната политика и в Комисията по бюджет и финанси. Считаме, че водеща и координираща роля в този процес следва да имат министърът на труда и социалната политика и министърът на финансите, посочват народните представители.

Какво се предлага в анализа на системата на задължителното пенсионно осигуряване, изготвен от Министерството на труда и социалната политика

В анализа на Министерството на труда и социалната политика се предлага премахване от пенсионната формула на елементи, които не отразяват приноса на осигуреното лице в пенсионната система, като отпадане на „ковид-добавка“, която се включва след 1 юли 2022 г. в размера на всяка нова пенсия. Повишаване на осигурителната вноска за фонд „Пенсии“, разработване на механизъм за определяне на минималния и на максималния осигурителен доход, насърчаване на работодателите да наемат на работа хора от уязвими групи, както и насърчаване на хората от уязвими групи за по-активно поведение на пазара на труда, са също сред предложенията на ведомството в анализа от 2024 година.

Включване на пенсиите, несвързани с трудова дейност, в системата за социално подпомагане, както и премахване на тавана на пенсиите, са сред предложенията на МТСП.  

Годишен актюерски доклад  на НОИ за 2024 година

Прогнозите показват, че и в средносрочен, и в дългосрочен план, при параметрите на действащото законодателство, зависимостта на ДОО от държавния бюджет ще продължи да нараства, сочи извод в актюерския доклад на НОИ за 2024 година.

.Демографските процеси ще са основният източник на финансова нестабилност за ДОО. Населението на България ще застарява, числеността на хората в трудоспособна възраст ще намалява за сметка на населението над трудоспособна възраст. Очаква се, че до 2070 г. делът на хората на 65 и повече години да достигне до 30,8% от населението при 21,6% през 2023 г. И ако през 2023 г. на 100 лица в трудоспособна възраст (15-64 г.) се падат 34 лица на 65 и повече години, то през 2070 г. те вече ще са 55. Ще нараства и средната продължителност на живота, пише в доклада.

За ДОО застаряването на населението води до намаляване броя на хората, които правят вноски в системата за сметка на онези, които черпят права от нея. Стойността на т.нар. „системен коефициент на зависимост“ (брой на пенсионерите с пенсия за трудова дейност на 100 осигурени лица) към момента е 68 и ще се задържи на тази стойност докъм 2040 г., след което ще започне да нараства, достигайки до около 80 пенсионери на 100 осигурени лица в 2060 г., пише в доклада.

При параметрите на действащото законодателство, разходите за пенсии от БВП ще нарастват и ще надхвърлят 11% през следващите няколко години. След това те започват слабо да намаляват, но остават трайно на нива между 10% и 11% за целия прогнозен период.

По-строгите изисквания за достъп до пенсия, водещи до дългосрочно намаляване броя на пенсионерите - до 2037 г. законоустановената пенсионна възраст за най-масовата трета категория труд трябва да достигне 65 години и за мъжете, и за жените, а още през 2027 г. изискуемият осигурителен стаж да бъде 37 години за жените и 40 години за мъжете. Затова и се прогнозира, че броят на пенсионерите с пенсия за трудова дейност ще намалява, като от около 1 971 400 души през 2023 г., през 2070 г. броят им ще достигне 1 677 800 души, се отбелязва в доклада.

Прогнозите показват, че от сегашните си нива от около 55%, в следващите десетилетия средната пенсия в ДОО ще замества все по-малка част от средния брутен осигурителен доход, достигайки до около 43-44%.

От осигурителния институт дават две варианта за справяне със зависимостта

Първият предвижда постепенно увеличение на осигурителните вноски към първия стълб  с общо 5 пр. пункта, достигайки 19.8% през 2045 г. Другият вариант, според НОИ, е промяна в т. нар швейцарско правило за осъвременяване на пенсиите, което понастоящем представлява увеличение със сбора от 50% от нарастването на средния осигурителен доход и 50% от индекса на потребителските цени. Предложената промяна е пенсиите да се осъвременяват единствено с инфлацията 

Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване на Икономическия и социален съвет 

Минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст трябва да се определя така, че да се поддържа жизнеспособна социалнозащитната функция на пенсионната система, смятат от ИСС.

Това може да бъде постигнато чрез различни варианти: чрез увеличаване на минималния размер с темпа на нарастване на осигурителния доход или медианния домакински доход, или  чрез обвързване на минималния размер на пенсията с линията на бедност за стрната или с друг обективен измерител (например в Чехия няма минимален, а базов размер, който се определя като 10% от месечната средна работна заплата за страната; в Словакия минималният размер на пенсията е 145% от т.нар. „социален минимум“ и т.н.); •

Всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула (без превръщане) да бъде с по-голям принос за размера на новоотпуснатите пенсии, посочват още от ИСС. Възможен вариант е „тежестта“ на година стаж да достигне 1,65% до 2040 г., започвайки от 1,45% през 2028 г. и увеличение с 0,05 пункта на всеки три години след това. Това ще позволи поддържане на коефициент на заместване на дохода, от който е отпусната пенсията, от около 50% за продължителност на осигурителния стаж от 40 г. (без превръщане) за всяка кохорта, пенсионирали се след 2027 г.;  Максималният размер на пенсията ежегодно да се осъвременява поне с процента, с който се осъвременяват пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември на преходната година.

За да могат осигурените лица с по-високи възнаграждения и доходи от трудова дейност да бъдат стимулирани да участват в системата, те също трябва да имат възможност да получат адекватно равнище на заместване на доходите. Поради това е необходимо ежегодно осъвременяване на т.нар. таван на пенсиите, се посочва в анализа. 

Предлага се законодателно да се регламентира, че равнищата на осигурителните вноски за фонд „Пенсии“ и за дългосрочните осигурени рискове следва да бъдат обект на преоценка поне веднъж на всеки между три и пет години.

Изводи от проучването на обществените нагласи за съществуващата пенсионна система, проведено от Националния център за парламентарни изследвания при Народното събрание

Извод от проучване, проведено в периода 13-26 февруари 2024, на Националния център за парламентарни изследвания при Народното събрание сочи, че според значим дял от пълнолетните български граждани, запознати с принципите на пенсионната система (40%), пенсионната политика в България трябва да се промени така, че размерът на пенсиите да се определя единствено от осигурителния принос, а пенсионерите с ниски пенсии да получават добавки по линия на социалното подпомагане. Мярката е посочвана най-често от респонденти, които са доволни от получаваната от тях пенсия, на възраст над 50 г., живеещи в областните центрове (с изключение на столицата).

Проучването е представително за пълнолетното население на страната. Интервюирани са 1000 пълнолетни български
граждани. Извадката е двустепенна, гнездова, случайна, с вероятности, пропорционални на броя на жителите на населените места, които попадат в извадката, стратифицирана по местоживеене. Метод за подбор на респондентите: по метода на полустандартизираното faceto-face интервю, респондентите са интервюирани по домовете им. Подборът на респондентите в домакинствата е извършен по модифициран метод на Лесли Киш (най- близка рождена дата). 

С относителни дялове малко над една четвърт от запознатите с пенсионната система са посочени и следните мерки, които биха подобрили пенсионната политика на страната: да се преустанови политическата намеса в пенсионната система (посочена от 27%), да се създадат допълнителни стимули за хората, инвестиращи в частни доброволни пенсионни фондове (посочена от 27%), да се създаде фонд „Дългосрочна грижа”, който да подпомага пенсионери с ниски доходи (посочена от 26%).

Значително по-ниски са дяловете на респондентите, според които следва да се премахне минималната пенсия (15%), да се промени съотношението на вноските между ДОО и ДЗПО (14%), да се ограничи ранното пенсиониране (14%) и социалната пенсия за старост да се извади от пенсионната система (13%). Най-малко популярно е предложението за увеличаване на пенсионноосигурителната вноска, посочено като належаща промяна от 11% от респондентите.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Интензивен е трафикът на входовете към София в края на почивните дни за Великден
Интензивен е трафикът на входовете към София в края на почивните дни за Великден, съобщиха от пресцентъра на МВР. В страната движението по основните пътни артерии е нормализирано. ...
Наталия Киселова запали свещ в църквата "Св. Троица" в босилеградското село Извор
Свещ в църквата "Св. Троица", изградена през 1833 година, запали днес на втория ден на Великден председателят на Народното събрание на Република България, Наталия Киселова. Църкват ...
Двама са ранени след изстрели с боен пистолет в заведение във Врачанско
Двама души са ранени, след като мъж е стрелял в заведение в село Чирен миналата нощ, съобщават от Областната дирекция на МВР-Враца. Сигнал е подал собственикът на заведението, спор ...
Десетки вярващи влязоха в шуменския православен храм "Свети три светители" във втория ден на Великден
Десетки вярващи влязоха в шуменския православен храм "Свети три светители" във втория ден на Великден. Отец Иван Павлов води службата на Светли понеделник. В проповедта си пред мир ...
Условията за туризъм в планините са добри
Условията за туризъм в планините са добри. Това съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК.  Времето по високите части на страната е ясно, слънчево и тихо. Прогнозата на ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Възстановено е движението по пътя София – Вакарел, където стана тежка катастрофа
Възстановено е движението по пътя София – Вакарел в района на с. Нови хан, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).  Движението беше затворено този ...
Интензивен е трафикът на входовете към София в края на почивните дни за Великден
Интензивен е трафикът на входовете към София в края на почивните дни за Великден, съобщиха от пресцентъра на МВР. В страната движението по основните пътни артерии е нормализирано. ...
Шофьор е загинал в пътен инцидент в община Трявна
Шофьор на лек автомобил е загинал в пътен инцидент на общински път на територията на община Трявна. Това съобщи на брифинг полицейски инспектор Бисер Цветков от Националния координ ...
Общо 73 тежки катастрофи с 85 ранени и шестима загинали са станали в страната по Великден
Общо 73 тежки катастрофи с 85 ранени и шестима загинали са станали в страната от 17 април до днес. Това съобщи на брифинг полицейски инспектор Бисер Цветков от Националния координа ...
Интензивен е трафикът по главните пътища в Ловешка област
Интензивен е трафикът по главните пътища в Ловешка област, съобщиха от Областната дирекция на МВР. По първокласния път София – Варна, преди село Български извор в посока сто ...
Тикер в 22:33 ч.
Възстановено е движението по пътя София – Вакарел в района на с. Нови хан, ...
Начало Местен фокус
1353
България

Депутати предлагат в шестмесечен срок да бъде разработена пътна карта за усъвършенстване на пенсионния модел

Вносители на проекта за решение са народните представители Деница Сачева, Галя Василева, Илиана Жекова, Нина Борисова, Биляна Иванова и Цветан Предов.През 2004 година бяха изготвени четири ключови документа във връзка със състоянието на пенсионната система в България – Анализ на системата на задължителното пенсионно осигуряване, изготвен от Министерството на труда и социалната политика, Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване, приет от Икономическия и социален съвет, Годишен актюерски доклад на Националния осигурителен институт за 2024 година и Проучване на обществените нагласи за съществуващата пенсионна система, проведено от Националния център за парламентарни изследвания при Народното събрание, отбелязват вносителите.

| 21 Април 2025, 11:18 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Депутати предлагат в шестмесечен срок да бъде разработена пътна карта за усъвършенстване на пенсионния модел
Депутати предлагат в шестмесечен срок да бъде разработена пътна карта за усъвършенстване на пенсионния модел
Снимка © Владимир Шоков / БТА (ЕВ)

Проект на решение за задължаване на Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите да разработят пътна карта за усъвършенстване на пенсионния модел в шестмесечен срок, предлагат депутати от ГЕРБ, БСП и ИТН.

Вносители на проекта за решение са народните представители Деница Сачева, Галя Василева, Илиана Жекова, Нина Борисова, Биляна Иванова и Цветан Предов.

През 2004 година бяха изготвени четири ключови документа във връзка със състоянието на пенсионната система в България – Анализ на системата на задължителното пенсионно осигуряване, изготвен от Министерството на труда и социалната политика, Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване, приет от Икономическия и социален съвет, Годишен актюерски доклад на Националния осигурителен институт за 2024 година и Проучване на обществените нагласи за съществуващата пенсионна система, проведено от Националния център за парламентарни изследвания при Народното събрание, отбелязват вносителите.

Те посочват, че всички документи подчертават необходимостта от осигуряване на дългосрочна финансова стабилност на пенсионната система, като се обръща внимание на демографските промени и тяхното въздействие върху разходите за пенсии.

Повишаване адекватността на пенсиите, преразглеждане на възрастта за пенсиониране и на параметрите на осигурителните вноски 

В изготвените през 2024 година документи има консенсус относно необходимостта от повишаване на адекватността на пенсиите, за да се гарантира достойно ниво на живот за пенсионерите. Препоръчва се провеждането на реформи, които да подобрят ефективността и устойчивостта на пенсионната система, включително преразглеждане на параметрите на осигурителните вноски и на възрастта за пенсиониране, посочват народните представители.  

Според тях има голямо съвпадение в предложените мерки за усъвършенстване на пенсионната система – пенсионна възраст, размер на осигурителните вноски и тяхната събираемост, управление на т.нар. Сребърен фонд, спазването на принципа принос-права, извеждането от бюджета на държавното обществено осигуряване на разходите с характер на социално подпомагане и др.

Всичко това налага и предполага, 25 години след началото на реформата в пенсионната система и въвеждането на тристълбовия пенсионен модел, при идентифицирани вече състояние, проблеми и предложения за усъвършенстването , да бъде разработена Пътна карта с определяне на действия по усъвършенстването на пенсионната система във времеви диапазон, пише в проекта на решение.

Предлагаме срокът за разработване на Пътната карта да бъде шестмесечен, след което тя да бъде обсъдена в Комисията по труда и социалната политика и в Комисията по бюджет и финанси. Считаме, че водеща и координираща роля в този процес следва да имат министърът на труда и социалната политика и министърът на финансите, посочват народните представители.

Какво се предлага в анализа на системата на задължителното пенсионно осигуряване, изготвен от Министерството на труда и социалната политика

В анализа на Министерството на труда и социалната политика се предлага премахване от пенсионната формула на елементи, които не отразяват приноса на осигуреното лице в пенсионната система, като отпадане на „ковид-добавка“, която се включва след 1 юли 2022 г. в размера на всяка нова пенсия. Повишаване на осигурителната вноска за фонд „Пенсии“, разработване на механизъм за определяне на минималния и на максималния осигурителен доход, насърчаване на работодателите да наемат на работа хора от уязвими групи, както и насърчаване на хората от уязвими групи за по-активно поведение на пазара на труда, са също сред предложенията на ведомството в анализа от 2024 година.

Включване на пенсиите, несвързани с трудова дейност, в системата за социално подпомагане, както и премахване на тавана на пенсиите, са сред предложенията на МТСП.  

Годишен актюерски доклад  на НОИ за 2024 година

Прогнозите показват, че и в средносрочен, и в дългосрочен план, при параметрите на действащото законодателство, зависимостта на ДОО от държавния бюджет ще продължи да нараства, сочи извод в актюерския доклад на НОИ за 2024 година.

.Демографските процеси ще са основният източник на финансова нестабилност за ДОО. Населението на България ще застарява, числеността на хората в трудоспособна възраст ще намалява за сметка на населението над трудоспособна възраст. Очаква се, че до 2070 г. делът на хората на 65 и повече години да достигне до 30,8% от населението при 21,6% през 2023 г. И ако през 2023 г. на 100 лица в трудоспособна възраст (15-64 г.) се падат 34 лица на 65 и повече години, то през 2070 г. те вече ще са 55. Ще нараства и средната продължителност на живота, пише в доклада.

За ДОО застаряването на населението води до намаляване броя на хората, които правят вноски в системата за сметка на онези, които черпят права от нея. Стойността на т.нар. „системен коефициент на зависимост“ (брой на пенсионерите с пенсия за трудова дейност на 100 осигурени лица) към момента е 68 и ще се задържи на тази стойност докъм 2040 г., след което ще започне да нараства, достигайки до около 80 пенсионери на 100 осигурени лица в 2060 г., пише в доклада.

При параметрите на действащото законодателство, разходите за пенсии от БВП ще нарастват и ще надхвърлят 11% през следващите няколко години. След това те започват слабо да намаляват, но остават трайно на нива между 10% и 11% за целия прогнозен период.

По-строгите изисквания за достъп до пенсия, водещи до дългосрочно намаляване броя на пенсионерите - до 2037 г. законоустановената пенсионна възраст за най-масовата трета категория труд трябва да достигне 65 години и за мъжете, и за жените, а още през 2027 г. изискуемият осигурителен стаж да бъде 37 години за жените и 40 години за мъжете. Затова и се прогнозира, че броят на пенсионерите с пенсия за трудова дейност ще намалява, като от около 1 971 400 души през 2023 г., през 2070 г. броят им ще достигне 1 677 800 души, се отбелязва в доклада.

Прогнозите показват, че от сегашните си нива от около 55%, в следващите десетилетия средната пенсия в ДОО ще замества все по-малка част от средния брутен осигурителен доход, достигайки до около 43-44%.

От осигурителния институт дават две варианта за справяне със зависимостта

Първият предвижда постепенно увеличение на осигурителните вноски към първия стълб  с общо 5 пр. пункта, достигайки 19.8% през 2045 г. Другият вариант, според НОИ, е промяна в т. нар швейцарско правило за осъвременяване на пенсиите, което понастоящем представлява увеличение със сбора от 50% от нарастването на средния осигурителен доход и 50% от индекса на потребителските цени. Предложената промяна е пенсиите да се осъвременяват единствено с инфлацията 

Анализ на действащата пенсионна система и предложения за нейното усъвършенстване на Икономическия и социален съвет 

Минималният размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст трябва да се определя така, че да се поддържа жизнеспособна социалнозащитната функция на пенсионната система, смятат от ИСС.

Това може да бъде постигнато чрез различни варианти: чрез увеличаване на минималния размер с темпа на нарастване на осигурителния доход или медианния домакински доход, или  чрез обвързване на минималния размер на пенсията с линията на бедност за стрната или с друг обективен измерител (например в Чехия няма минимален, а базов размер, който се определя като 10% от месечната средна работна заплата за страната; в Словакия минималният размер на пенсията е 145% от т.нар. „социален минимум“ и т.н.); •

Всяка година осигурителен стаж в пенсионната формула (без превръщане) да бъде с по-голям принос за размера на новоотпуснатите пенсии, посочват още от ИСС. Възможен вариант е „тежестта“ на година стаж да достигне 1,65% до 2040 г., започвайки от 1,45% през 2028 г. и увеличение с 0,05 пункта на всеки три години след това. Това ще позволи поддържане на коефициент на заместване на дохода, от който е отпусната пенсията, от около 50% за продължителност на осигурителния стаж от 40 г. (без превръщане) за всяка кохорта, пенсионирали се след 2027 г.;  Максималният размер на пенсията ежегодно да се осъвременява поне с процента, с който се осъвременяват пенсиите за трудова дейност, отпуснати до 31 декември на преходната година.

За да могат осигурените лица с по-високи възнаграждения и доходи от трудова дейност да бъдат стимулирани да участват в системата, те също трябва да имат възможност да получат адекватно равнище на заместване на доходите. Поради това е необходимо ежегодно осъвременяване на т.нар. таван на пенсиите, се посочва в анализа. 

Предлага се законодателно да се регламентира, че равнищата на осигурителните вноски за фонд „Пенсии“ и за дългосрочните осигурени рискове следва да бъдат обект на преоценка поне веднъж на всеки между три и пет години.

Изводи от проучването на обществените нагласи за съществуващата пенсионна система, проведено от Националния център за парламентарни изследвания при Народното събрание

Извод от проучване, проведено в периода 13-26 февруари 2024, на Националния център за парламентарни изследвания при Народното събрание сочи, че според значим дял от пълнолетните български граждани, запознати с принципите на пенсионната система (40%), пенсионната политика в България трябва да се промени така, че размерът на пенсиите да се определя единствено от осигурителния принос, а пенсионерите с ниски пенсии да получават добавки по линия на социалното подпомагане. Мярката е посочвана най-често от респонденти, които са доволни от получаваната от тях пенсия, на възраст над 50 г., живеещи в областните центрове (с изключение на столицата).

Проучването е представително за пълнолетното население на страната. Интервюирани са 1000 пълнолетни български
граждани. Извадката е двустепенна, гнездова, случайна, с вероятности, пропорционални на броя на жителите на населените места, които попадат в извадката, стратифицирана по местоживеене. Метод за подбор на респондентите: по метода на полустандартизираното faceto-face интервю, респондентите са интервюирани по домовете им. Подборът на респондентите в домакинствата е извършен по модифициран метод на Лесли Киш (най- близка рождена дата). 

С относителни дялове малко над една четвърт от запознатите с пенсионната система са посочени и следните мерки, които биха подобрили пенсионната политика на страната: да се преустанови политическата намеса в пенсионната система (посочена от 27%), да се създадат допълнителни стимули за хората, инвестиращи в частни доброволни пенсионни фондове (посочена от 27%), да се създаде фонд „Дългосрочна грижа”, който да подпомага пенсионери с ниски доходи (посочена от 26%).

Значително по-ниски са дяловете на респондентите, според които следва да се премахне минималната пенсия (15%), да се промени съотношението на вноските между ДОО и ДЗПО (14%), да се ограничи ранното пенсиониране (14%) и социалната пенсия за старост да се извади от пенсионната система (13%). Най-малко популярно е предложението за увеличаване на пенсионноосигурителната вноска, посочено като належаща промяна от 11% от респондентите.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Интензивен е трафикът на входовете към София в края на почивните дни за Великден
Наталия Киселова запали свещ в църквата "Св. Троица" в босилеградското село Извор
Двама са ранени след изстрели с боен пистолет в заведение във Врачанско
Десетки вярващи влязоха в шуменския православен храм "Свети три светители" във втория ден на Великден
Условията за туризъм в планините са добри
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Възстановено е движението по пътя София – Вакарел, където стана тежка катастрофа
Контекст
Интензивен е трафикът на входовете към София в края на почивните дни за Великден
Местен фокус
Шофьор е загинал в пътен инцидент в община Трявна
На преден план
Общо 73 тежки катастрофи с 85 ранени и шестима загинали са станали в страната по Великден
Основна линия
Интензивен е трафикът по главните пътища в Ловешка област
Контекст
Наталия Киселова запали свещ в църквата "Св. Троица" в босилеградското село Извор
Сфера
Няколко акции за почистване ще се проведат през тази седмица на територията на община Трън
Основна линия
Папа Франциск показа поглед към обединение на всички религии и култури, пътят му не бе насочен само към Европа, каза свещеник Марчин Грец
Основна линия
Бяхме фокусирани във вътрешнополитическите въпроси, затова не се обръща внимание на въпросите на българите зад границата, каза в Босилеград Наталия Киселова
Местен фокус
За ден са установени 44 водачи, шофирали след употреба на алкохол и осем – след употреба на наркотици
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.